czwartek, 8 sierpnia 2019

Czarnobyl

Jak legalnie zorganizować wycieczkę do Czarnobyla? 
Czarnobyl
- Czas: min. 3 dni (najlepiej poza sezonem żeby uniknąć tłumów) 

- Transport: 
Musimy dostać się do Kijowa. Opcji jest wiele: samochód, autobus, pociąg. My zdecydowaliśmy się na samolot. Koszt biletu z Katowic- ok. 350 zł (WizzAir bez zniżek). Oczywiście można taniej (najtańsze loty są z Lublina, można szukać super promocji, itd.). Ale jak się ma napięty grafik i problem z terminami, to się bierze co jest 😉 

Kijów
- Noclegi:
Najlepiej wybrać coś w miarę blisko Dworca Kolejowego- stamtąd startuje większość wycieczek do Czarnobyla. Wybór jest spory (hotele, hostele, apartamenty), bo w końcu jesteśmy w stolicy… Ceny w większości przypadków w miarę przystępne. My decydujemy się na IrisHotels (2 osoby, 2 noce- 220 zł). Wybierając hotel warto jednak dobrze przyjrzeć się dostępnym opcjom, bo tak na przykład tak wyglądała klimatyzacja w naszym pokoju: 


- Co i gdzie zjeść? 
Polecamy na przykład Pyzatą Chatę- to taki ichniejszy fast food. Zjesz tu pierogi, barszcz i inne ukraińskie dania w przystępnych cenach. 


Dobrej kawy napijesz się wszędzie, dosłownie WSZĘDZIE! Na każdym rogu, w metrze, czy na dworcu znajdziesz budkę z kawą. 


- Strefa wykluczenia: 
I tu zaczynają się schody… Na własną rękę nie wjedziemy (w zasadzie są tacy, którzy wjeżdżają, ale należy się liczyć z poważnymi konsekwencjami w przypadku wtopy), więc trzeba wybrać biuro podróży, z usług którego zamierzamy skorzystać. Wybór jest spory… Można się kierować ceną, wielkością grupy, opiniami z Google, itd. Można wybrać wycieczkę 1-2 lub kilkudniową… My zdecydowaliśmy się na biuro CHERNOBYLwel- opinie bardzo dobre, małe grupy, czytelna strona internetowa i co najważniejsze… Nie trzeba wpłacać całej kwoty od razu (zasada ograniczonego zaufania zawsze spoko 😉 
  • Pamiętaj, że wycieczkę (bez względu na to, jaką wybierzesz firmę) należy zarezerwować z wyprzedzeniem i podczas rezerwacji należy podać numer i serię paszportu- jest to związane z koniecznością załatwienia odpowiednich przepustek/ zezwoleń na wjazd do strefy. 
  • Pamiętaj, żeby zadbać o odpowiedni ubiór- bluza z długim rękawem, długie spodnie, wygodne, pełne buty. 
  • Koszt jednodniowej wycieczki to ok. 100 euro (+/-20). 
  • W trakcie wycieczki istnieje możliwość zjedzenia lunchu (posiłek zdecydowanie nie należy do najpyszniejszych, ale to zawsze coś) 
  • Warto przeczytać: „Czarnobylska modlitwa” Swietłana Aleksijewicz 
  • Warto obejrzeć: „The battle of Chernobyl- film dokumentalny; „Czarnobyl”- serial HBO (5 odcinków) 
Fakty, mity, ciekawostki:
  • W elektrowni w Czarnobylu do 2012 roku pracowali ludzie. W mieście Czarnobyl do dzisiaj mieszkają i pracuje wiele ludzi; 
  • Po katastrofie naprawiono usterkę reaktorów w pozostałych elektrowniach na terenie ZSRR; 
  • Strefa wykluczenia (obszar skażony) objął 2 600 km2 na Ukrainie i Białorusi; 
  • W związku z wybuchem z samej Prypeci wysiedlono około 50 000 ludzi;
  • Gorbaczov przyznał, że wybuch mógł być przyczyną upadku ZSRR;
  • W 2017 roku ukończono nowy sarkofag nad elektrownią, koszt budowy to około 2 miliardów dolarów;
Widok na elektrownię i rzekę Prypeć

  • Nie wiadomo ile osób zginęło w związku z katastrofą. Według szacunkowych danych liczba ofiar waha się między 4 000 a 93 000 ofiar śmiertelnych. Oficjalna liczba ofiar podawana przez władze to 28-31 osób… 
  • Według przewodników i wszelkich informacji zwiedzanie Czarnobyla jest bezpieczne. Napromieniowane są tylko niektóre miejsca, które wycieczki omijają. Napromieniowanie podczas 1-dniowej wycieczki jest porównywalne z 1 prześwietleniem RTG lub kilkugodzinnym lotem samolotem.  
Droga dojazdowa do Czarnobyla
Pomnik anioła w Czarnobylu


Prypeć (ukr. Прип'ять, Prypjať; ros. Припять, Pripiať (miasto widmo) 


Opuszczone miasto na Ukrainie w obwodzie kijowskim niedaleko granicy z Białorusią. Dzisiaj funkcjonuje jako skansen ostatnich lat epoki radzieckiej. Miasto zostało założone w 1970 roku jako osiedle pracowników elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Miasto było zamieszkiwane do 1986 roku (do katastrofy, po której ewakuowano wszystkich mieszkańców- ok. 50 000 osób) głownie przez młodych ludzi- średnia wieku w tym mieście to 27 lat. 







 











Samo miasto było w tym czasie jednym z najnowocześniejszych w ZSRR- utworzono tam m.in. pierwszy supermarket. 

Pierwszy supermarket

Pierwszy supermarket
Diabelski młyn to chyba najbardziej rozpoznawalny symbol Prypeci. Miał on zostać uruchomiony 1 maja 1986 roku. Niestety do tego nie doszło… 






Stadion- w zasadzie nie został oddany do użytku. Po ukończeniu budowy okazało się, że płyta stadionu nie ma odpowiednich wymiarów. Nie zdążono go przebudować… 



Czerwony Las (Red Forest)- najbardziej skażone miejsce w okolicy Prypeci. Nazwa pochodzi od koloru drzew, które obumarły na skutek skażenia wywołanego katastrofą reaktora w Czarnobylu. Las został zrównany z ziemią, jednak promieniowanie w tej okolicy nadal jest bardzo duże- strefa Czerwonego Lasu pozostaje jednym z najbardziej skażonych obszarów na Ziemi. 

Czerwony Las
Czerwony las
Dark Tourism – ciemna/ mroczna turystyka, turystyka śmierci, czyli podróżowanie do miejsc związanych ze śmiercią lub tragediami, które wydarzyły się w przeszłości. Ta forma turystyki jest zdecydowanie budzi spore kontrowersje, ale należy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu odwiedzamy tego typu miejsca (np. Auschwitz, Hiroshima). Dla nas był to sposób na refleksję i poznanie historii, która po części miała wpływ na życie każdego z nas...

#czarnobyl #chernobyl #pripyat #pripyattour #urbex #ghostcity #podróże #travel #crazytravels #darktourism #strefawykluczenia #exlusionzone #opuszczone #zapomniane #abandoned abandonedplace #opuszczonemiasto #postapocalyptic #dozymetr #nuclearpowerplant #history #mrocznaturystyka 

Oko Moskwy (Radar Duga)

Duga (Oko Moskwy) to radar wczesnego ostrzegania. Używany od 1971 roku. Jest to jedna z najbardziej tajemniczych i dziwnych konstrukcji na świecie. Ma długość ponad 500 m i wysokość 90-135 m. Radar znajduje się nieopodal Czarnobyla. Konstrukcja swoim kształtem przypomina gigantyczne rusztowanie. 





Zadaniem radaru było wykrywanie potencjalnego ataku wymierzonego w ZSRR. Niektórzy uważają, że konstrukcja, której budowa pochłonęła ok. 7 miliardów dolarów nigdy nie działała prawidłowo. Budowa radaru była oczywiście ściśle tajna. Oficjalna wersja mówiła o centrum telekomunikacyjnym. Powstało jednak wiele spekulacji na temat prawdziwego przeznaczenia instalacji. Najodważniejsze mówiły, że fale generowane przez anteny zakłócają pracę ludzkiego mózgu, że to system pozwalający na komunikowanie się z okrętami podwodnymi, a także że system potrafi zakłócić pracę systemów łączności na całym świecie. Podejrzewano także, że anteny mają możliwość zsyłania kataklizmów pogodowych na całym świecie. Radar działał do 1986 roku.




piątek, 2 sierpnia 2019

Verzasca

Verzasca to rzeka znajdująca się w wysuniętym najbardziej na południe, włoskojęzycznym kantonie Szwajcarii- Ticino. 
Krystalicznie czysta woda rzeki, jej szmaragdowa barwa, liczne baseny, wodospady, czy tarasy do opalania zachęcają turystów do kąpieli, skoków do wody i nurkowania. Warto wziąć to pod uwagę, gdy trafisz tu w szczycie sezonu i chciałbyś gdzieś zaparkować… 



Ponte dei Salti 
Będąc w tym rejonie warto odwiedzić malowniczo położone miasteczko Lavertezzo. Znajduje się tutaj Ponte dei Salti – kamienny most (dosłownie: most skoków, często można tu spotkać śmiałków skaczących do wody) oraz barokowy kościół (Chiesa di Santa Maria degli Angeli). 

W tle Chiesa di Santa Maria degli Angeli
Jadąc wąską drogą w kierunku Lavertezzo mija się 220-metrową tamę, gdzie kręcono pierwszą scenę „Goldeneye”. Wielbiciele Bonda i poszukiwacze mocnych wrażeń mogą tu skoczyć na bungee.