czwartek, 8 sierpnia 2019

Czarnobyl

Jak legalnie zorganizować wycieczkę do Czarnobyla? 
Czarnobyl
- Czas: min. 3 dni (najlepiej poza sezonem żeby uniknąć tłumów) 

- Transport: 
Musimy dostać się do Kijowa. Opcji jest wiele: samochód, autobus, pociąg. My zdecydowaliśmy się na samolot. Koszt biletu z Katowic- ok. 350 zł (WizzAir bez zniżek). Oczywiście można taniej (najtańsze loty są z Lublina, można szukać super promocji, itd.). Ale jak się ma napięty grafik i problem z terminami, to się bierze co jest 😉 

Kijów
- Noclegi:
Najlepiej wybrać coś w miarę blisko Dworca Kolejowego- stamtąd startuje większość wycieczek do Czarnobyla. Wybór jest spory (hotele, hostele, apartamenty), bo w końcu jesteśmy w stolicy… Ceny w większości przypadków w miarę przystępne. My decydujemy się na IrisHotels (2 osoby, 2 noce- 220 zł). Wybierając hotel warto jednak dobrze przyjrzeć się dostępnym opcjom, bo tak na przykład tak wyglądała klimatyzacja w naszym pokoju: 


- Co i gdzie zjeść? 
Polecamy na przykład Pyzatą Chatę- to taki ichniejszy fast food. Zjesz tu pierogi, barszcz i inne ukraińskie dania w przystępnych cenach. 


Dobrej kawy napijesz się wszędzie, dosłownie WSZĘDZIE! Na każdym rogu, w metrze, czy na dworcu znajdziesz budkę z kawą. 


- Strefa wykluczenia: 
I tu zaczynają się schody… Na własną rękę nie wjedziemy (w zasadzie są tacy, którzy wjeżdżają, ale należy się liczyć z poważnymi konsekwencjami w przypadku wtopy), więc trzeba wybrać biuro podróży, z usług którego zamierzamy skorzystać. Wybór jest spory… Można się kierować ceną, wielkością grupy, opiniami z Google, itd. Można wybrać wycieczkę 1-2 lub kilkudniową… My zdecydowaliśmy się na biuro CHERNOBYLwel- opinie bardzo dobre, małe grupy, czytelna strona internetowa i co najważniejsze… Nie trzeba wpłacać całej kwoty od razu (zasada ograniczonego zaufania zawsze spoko 😉 
  • Pamiętaj, że wycieczkę (bez względu na to, jaką wybierzesz firmę) należy zarezerwować z wyprzedzeniem i podczas rezerwacji należy podać numer i serię paszportu- jest to związane z koniecznością załatwienia odpowiednich przepustek/ zezwoleń na wjazd do strefy. 
  • Pamiętaj, żeby zadbać o odpowiedni ubiór- bluza z długim rękawem, długie spodnie, wygodne, pełne buty. 
  • Koszt jednodniowej wycieczki to ok. 100 euro (+/-20). 
  • W trakcie wycieczki istnieje możliwość zjedzenia lunchu (posiłek zdecydowanie nie należy do najpyszniejszych, ale to zawsze coś) 
  • Warto przeczytać: „Czarnobylska modlitwa” Swietłana Aleksijewicz 
  • Warto obejrzeć: „The battle of Chernobyl- film dokumentalny; „Czarnobyl”- serial HBO (5 odcinków) 
Fakty, mity, ciekawostki:
  • W elektrowni w Czarnobylu do 2012 roku pracowali ludzie. W mieście Czarnobyl do dzisiaj mieszkają i pracuje wiele ludzi; 
  • Po katastrofie naprawiono usterkę reaktorów w pozostałych elektrowniach na terenie ZSRR; 
  • Strefa wykluczenia (obszar skażony) objął 2 600 km2 na Ukrainie i Białorusi; 
  • W związku z wybuchem z samej Prypeci wysiedlono około 50 000 ludzi;
  • Gorbaczov przyznał, że wybuch mógł być przyczyną upadku ZSRR;
  • W 2017 roku ukończono nowy sarkofag nad elektrownią, koszt budowy to około 2 miliardów dolarów;
Widok na elektrownię i rzekę Prypeć

  • Nie wiadomo ile osób zginęło w związku z katastrofą. Według szacunkowych danych liczba ofiar waha się między 4 000 a 93 000 ofiar śmiertelnych. Oficjalna liczba ofiar podawana przez władze to 28-31 osób… 
  • Według przewodników i wszelkich informacji zwiedzanie Czarnobyla jest bezpieczne. Napromieniowane są tylko niektóre miejsca, które wycieczki omijają. Napromieniowanie podczas 1-dniowej wycieczki jest porównywalne z 1 prześwietleniem RTG lub kilkugodzinnym lotem samolotem.  
Droga dojazdowa do Czarnobyla
Pomnik anioła w Czarnobylu


Prypeć (ukr. Прип'ять, Prypjať; ros. Припять, Pripiať (miasto widmo) 


Opuszczone miasto na Ukrainie w obwodzie kijowskim niedaleko granicy z Białorusią. Dzisiaj funkcjonuje jako skansen ostatnich lat epoki radzieckiej. Miasto zostało założone w 1970 roku jako osiedle pracowników elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Miasto było zamieszkiwane do 1986 roku (do katastrofy, po której ewakuowano wszystkich mieszkańców- ok. 50 000 osób) głownie przez młodych ludzi- średnia wieku w tym mieście to 27 lat. 







 











Samo miasto było w tym czasie jednym z najnowocześniejszych w ZSRR- utworzono tam m.in. pierwszy supermarket. 

Pierwszy supermarket

Pierwszy supermarket
Diabelski młyn to chyba najbardziej rozpoznawalny symbol Prypeci. Miał on zostać uruchomiony 1 maja 1986 roku. Niestety do tego nie doszło… 






Stadion- w zasadzie nie został oddany do użytku. Po ukończeniu budowy okazało się, że płyta stadionu nie ma odpowiednich wymiarów. Nie zdążono go przebudować… 



Czerwony Las (Red Forest)- najbardziej skażone miejsce w okolicy Prypeci. Nazwa pochodzi od koloru drzew, które obumarły na skutek skażenia wywołanego katastrofą reaktora w Czarnobylu. Las został zrównany z ziemią, jednak promieniowanie w tej okolicy nadal jest bardzo duże- strefa Czerwonego Lasu pozostaje jednym z najbardziej skażonych obszarów na Ziemi. 

Czerwony Las
Czerwony las
Dark Tourism – ciemna/ mroczna turystyka, turystyka śmierci, czyli podróżowanie do miejsc związanych ze śmiercią lub tragediami, które wydarzyły się w przeszłości. Ta forma turystyki jest zdecydowanie budzi spore kontrowersje, ale należy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu odwiedzamy tego typu miejsca (np. Auschwitz, Hiroshima). Dla nas był to sposób na refleksję i poznanie historii, która po części miała wpływ na życie każdego z nas...

#czarnobyl #chernobyl #pripyat #pripyattour #urbex #ghostcity #podróże #travel #crazytravels #darktourism #strefawykluczenia #exlusionzone #opuszczone #zapomniane #abandoned abandonedplace #opuszczonemiasto #postapocalyptic #dozymetr #nuclearpowerplant #history #mrocznaturystyka 

Oko Moskwy (Radar Duga)

Duga (Oko Moskwy) to radar wczesnego ostrzegania. Używany od 1971 roku. Jest to jedna z najbardziej tajemniczych i dziwnych konstrukcji na świecie. Ma długość ponad 500 m i wysokość 90-135 m. Radar znajduje się nieopodal Czarnobyla. Konstrukcja swoim kształtem przypomina gigantyczne rusztowanie. 





Zadaniem radaru było wykrywanie potencjalnego ataku wymierzonego w ZSRR. Niektórzy uważają, że konstrukcja, której budowa pochłonęła ok. 7 miliardów dolarów nigdy nie działała prawidłowo. Budowa radaru była oczywiście ściśle tajna. Oficjalna wersja mówiła o centrum telekomunikacyjnym. Powstało jednak wiele spekulacji na temat prawdziwego przeznaczenia instalacji. Najodważniejsze mówiły, że fale generowane przez anteny zakłócają pracę ludzkiego mózgu, że to system pozwalający na komunikowanie się z okrętami podwodnymi, a także że system potrafi zakłócić pracę systemów łączności na całym świecie. Podejrzewano także, że anteny mają możliwość zsyłania kataklizmów pogodowych na całym świecie. Radar działał do 1986 roku.




piątek, 2 sierpnia 2019

Verzasca

Verzasca to rzeka znajdująca się w wysuniętym najbardziej na południe, włoskojęzycznym kantonie Szwajcarii- Ticino. 
Krystalicznie czysta woda rzeki, jej szmaragdowa barwa, liczne baseny, wodospady, czy tarasy do opalania zachęcają turystów do kąpieli, skoków do wody i nurkowania. Warto wziąć to pod uwagę, gdy trafisz tu w szczycie sezonu i chciałbyś gdzieś zaparkować… 



Ponte dei Salti 
Będąc w tym rejonie warto odwiedzić malowniczo położone miasteczko Lavertezzo. Znajduje się tutaj Ponte dei Salti – kamienny most (dosłownie: most skoków, często można tu spotkać śmiałków skaczących do wody) oraz barokowy kościół (Chiesa di Santa Maria degli Angeli). 

W tle Chiesa di Santa Maria degli Angeli
Jadąc wąską drogą w kierunku Lavertezzo mija się 220-metrową tamę, gdzie kręcono pierwszą scenę „Goldeneye”. Wielbiciele Bonda i poszukiwacze mocnych wrażeń mogą tu skoczyć na bungee.


poniedziałek, 29 lipca 2019

Otranto

Otranto to miasto i gmina we Włoszech, w regionie Apulia, w prowincji Lecce, jest najbardziej wysuniętym na wschód włoskim miastem. W linii prostej 57 km do wybrzeża Albanii. Łączy się tutaj ze sobą Morze Adriatyckie z Morzem Jońskim. 

  • W czasach rzymskich Otranto było ważnym miastem portowym. Później port zyskał znaczenie strategicznie. Stąd wypływały w morze wojska rzymskie próbując podbić państwa basenu Morza Śródziemnego.
  • W latach 1480-1481 miasto okupowali Turcy, którzy zamordowali 800 mieszkańców, którzy nie chcieli przejść na islam. Męczennicy z Otranto w 2013 roku zostali uznani za świętych.
  • W czasie konfliktu w Albanii w 1994 r. wielu Albańczyków próbowało przepłynąć przez Adriatyk do Włoch. Mimo wzmożonej czujności włoskich służb, które starały się wyławiać uciekinierów, w morzu zginęło ponad 100 osób.
  • Polskim akcentem tego miejsca jest fakt, że miejscowość tę odwiedził Juliusz Słowacki przed udaniem się na wyspę Korfu (1836 rok).


Trudno się tutaj zgubić. Wszystko, co najciekawsze skupia się wokół historycznego centrum, położonego na skalistym klifie przy morzu i wokół piaszczystych miejskich plaż. Im dalej od starego miasta i centrum, tym mniej urokliwie.




Katedra Santa Maria Annunziata położona jest w centrum historycznej starówki. Została wzniesiona w XII wieku. Podczas najazdu Turków w 1480 r. została częściowo zniszczona, ale później ją odbudowano. Wewnątrz znajduje się mozaika ze scenami ze Starego Testamentu. W katedrze znajdują się także relikwie 800 męczenników z Otranto. 

Katedra Santa Maria Annunziata
Widok z boku Katedry

Kościół św. Piotra zbudowany prawdopodobnie w IX w. jest jednym z ważniejszych zabytków w Apulii. Kościół ma trzy niewielkie nawy połączone kopułą. Wewnątrz zachowane są bizantyjskie freski.
bizantyjskie freski

Zamek Aragoński (Castello Aragonese) zbudowany pomiędzy 1485, a 1498 r. Później zamek był rozbudowywany (wzmocnienia murów obronnych i dobudowanie fosy). Z zamku rozpościera się widok na morze, co w przeszłości miało ważne znaczenie obronne.

Castello Aragonese