Otranto to miasto i gmina we Włoszech, w regionie Apulia, w prowincji Lecce, jest najbardziej wysuniętym na wschód włoskim miastem. W linii prostej 57 km do wybrzeża Albanii. Łączy się tutaj ze sobą Morze Adriatyckie z Morzem Jońskim.
- W czasach rzymskich Otranto było ważnym miastem portowym. Później port zyskał znaczenie strategicznie. Stąd wypływały w morze wojska rzymskie próbując podbić państwa basenu Morza Śródziemnego.
- W latach 1480-1481 miasto okupowali Turcy, którzy zamordowali 800 mieszkańców, którzy nie chcieli przejść na islam. Męczennicy z Otranto w 2013 roku zostali uznani za świętych.
- W czasie konfliktu w Albanii w 1994 r. wielu Albańczyków próbowało przepłynąć przez Adriatyk do Włoch. Mimo wzmożonej czujności włoskich służb, które starały się wyławiać uciekinierów, w morzu zginęło ponad 100 osób.
- Polskim akcentem tego miejsca jest fakt, że miejscowość tę odwiedził Juliusz Słowacki przed udaniem się na wyspę Korfu (1836 rok).
Trudno się tutaj zgubić. Wszystko, co najciekawsze skupia się wokół historycznego centrum, położonego na skalistym klifie przy morzu i wokół piaszczystych miejskich plaż. Im dalej od starego miasta i centrum, tym mniej urokliwie.
Katedra Santa Maria Annunziata położona jest w centrum historycznej starówki. Została wzniesiona w XII wieku. Podczas najazdu Turków w 1480 r. została częściowo zniszczona, ale później ją odbudowano. Wewnątrz znajduje się mozaika ze scenami ze Starego Testamentu. W katedrze znajdują się także relikwie 800 męczenników z Otranto.
Kościół św. Piotra zbudowany prawdopodobnie w IX w. jest jednym z ważniejszych zabytków w Apulii. Kościół ma trzy niewielkie nawy połączone kopułą. Wewnątrz zachowane są bizantyjskie freski.
bizantyjskie freski |
Zamek Aragoński (Castello Aragonese) zbudowany pomiędzy 1485, a 1498 r. Później zamek był rozbudowywany (wzmocnienia murów obronnych i dobudowanie fosy). Z zamku rozpościera się widok na morze, co w przeszłości miało ważne znaczenie obronne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz