poniedziałek, 29 lipca 2019

Otranto

Otranto to miasto i gmina we Włoszech, w regionie Apulia, w prowincji Lecce, jest najbardziej wysuniętym na wschód włoskim miastem. W linii prostej 57 km do wybrzeża Albanii. Łączy się tutaj ze sobą Morze Adriatyckie z Morzem Jońskim. 

  • W czasach rzymskich Otranto było ważnym miastem portowym. Później port zyskał znaczenie strategicznie. Stąd wypływały w morze wojska rzymskie próbując podbić państwa basenu Morza Śródziemnego.
  • W latach 1480-1481 miasto okupowali Turcy, którzy zamordowali 800 mieszkańców, którzy nie chcieli przejść na islam. Męczennicy z Otranto w 2013 roku zostali uznani za świętych.
  • W czasie konfliktu w Albanii w 1994 r. wielu Albańczyków próbowało przepłynąć przez Adriatyk do Włoch. Mimo wzmożonej czujności włoskich służb, które starały się wyławiać uciekinierów, w morzu zginęło ponad 100 osób.
  • Polskim akcentem tego miejsca jest fakt, że miejscowość tę odwiedził Juliusz Słowacki przed udaniem się na wyspę Korfu (1836 rok).


Trudno się tutaj zgubić. Wszystko, co najciekawsze skupia się wokół historycznego centrum, położonego na skalistym klifie przy morzu i wokół piaszczystych miejskich plaż. Im dalej od starego miasta i centrum, tym mniej urokliwie.




Katedra Santa Maria Annunziata położona jest w centrum historycznej starówki. Została wzniesiona w XII wieku. Podczas najazdu Turków w 1480 r. została częściowo zniszczona, ale później ją odbudowano. Wewnątrz znajduje się mozaika ze scenami ze Starego Testamentu. W katedrze znajdują się także relikwie 800 męczenników z Otranto. 

Katedra Santa Maria Annunziata
Widok z boku Katedry

Kościół św. Piotra zbudowany prawdopodobnie w IX w. jest jednym z ważniejszych zabytków w Apulii. Kościół ma trzy niewielkie nawy połączone kopułą. Wewnątrz zachowane są bizantyjskie freski.
bizantyjskie freski

Zamek Aragoński (Castello Aragonese) zbudowany pomiędzy 1485, a 1498 r. Później zamek był rozbudowywany (wzmocnienia murów obronnych i dobudowanie fosy). Z zamku rozpościera się widok na morze, co w przeszłości miało ważne znaczenie obronne.

Castello Aragonese

niedziela, 28 lipca 2019

Lecce

Lecce położone w południowej części Włoch, w regionie Apulia.
Najprościej można się tu dostać pociągiem z Bari. A loty do Bari często można ogarnąć w dobrej cenie ;)


Lecce znane jako „Florencja południa” lub „Barokowa Perła” ze względu na cenną barokową zabudowę oraz liczne zabytki z okresu cesarstwa rzymskiego. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast południa Włoch.






piątek, 26 lipca 2019

Two nights in Barcelona

Czyli czego może cię nauczyć pobyt w stolicy Katalonii:

- cierpliwości (gdy czekasz na metro 39 minut),
- spostrzegawczości (gdy złodziej próbuje ci opróżnić plecak),
- wytrwałości (gdy śpisz w hostelu w pokoju 16- osobowym, w którym jest duszno i nie pachnie fiołkami…),
- dobrej organizacji (gdy próbujesz dostać się z lotniska do hostelu po godz. 23.00, a wujek Google nie ma ochoty ci pomóc),
- planowania (gdy na miejscu okazuje się, że żeby coś zobaczyć trzeba było kupić bilety tydzień wcześniej),
- osiągania wewnętrznego ZEN wbrew temu co dzieje się dookoła (gdy leżysz na plaży, a dookoła wszechobecni uprzykrzacze cały czas krzyczą: „Mojito, sangia, beer, massage…”,
- cieszyć się chwilą (gdy siedzisz w parku, w którym mieszkają papugi, albo gdy oglądasz pokaz fontann przy dobrej muzyce).

Park Güell
Widok z zamku Castell de Montjuïc
Widok na Barcelonę

Możesz się tu także dowiedzieć:

- czy jesteś dobrym człowiekiem (13 gęsi w Katedrze św. Eulalii drze się, gdy podchodzi do nich człowiek o złych zamiarach).

Katedra św. Eulalii
Sagrada Família


Park Güell
I koniecznie musisz spróbować:

- paelli,
- sangrii,
- świeżej ryby,
- tutejszych tapas.

Bastei

Bastei ("baszta") to jedna z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii we wschodniej części Niemiec (wycieczki organizowano tu już w XIX wieku). 
Można się tu dostać samochodem, licznymi szlakami turystycznymi lub autobusem. Najlepiej odwiedzić to miejsce wcześnie rano lub po południu- pozwoli to uniknąć szalonych tłumów turystów.
Nazwa pochodzi od wąskiej skały najdalej wysuniętej nad Łabę, czyli "baszty", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.



Most zbudowany jest z piaskowca, ma długość 76 metrów i wznosi się 40 m nad dnem wąwozu.
W okolicy znajdziecie wiele innych atrakcji turystycznych: wspinaczka, kajaki, wycieczka parostatkiem i wiele innych…





Pewnego razu na Malcie....

Będąc na Malcie musiałam odwiedzić tutejszą stajnię. Po prostu nie mogłam się powstrzymać. 
Jak to tu wygląda? 
Trafiasz do ośrodka jeździeckiego, tam grupa ok. 16 osób. Najpierw dopasowanie kasków i kamizelek odblaskowych. Później właściciel stajni zadaje strategiczne pytanie: Kto z was jeździ konno? Nieśmiało podnoszę rękę wraz z trzema innymi osobami. Drugie pytanie: Kto z was ma swojego konia? Znowu nieśmiało podnoszę rękę wraz z drugą osobą. Szef stajni mówi, że mamy się pakować na konie. OK.
Po chwili podchodzi do mnie i mówi, że mam wyjechać ze stajni, dojechać do najbliższej drogi asfaltowej i tam poczekać na resztę. Słucham poleceń i ruszam. Po kolejnych kilku minutach wyjeżdża cała grupa, a gościu krzyczy: Ana GO! Nie wiedząc do końca co się dzieje, ruszam prowadząc zastęp 16 koni. Dobrze, że chociaż koń znał drogę! Na marginesie- dobrze jest pamiętać po której stronie drogi należy się poruszać w kraju, w którym się obecnie znajdujesz.
Wypad na konie okazał się całkiem ciekawą i zabawną przygodą. Polecam!