Stolica: Zagrzeb
Waluta: kuna
Język: chorwacki
Ludność: 4 290 612
Gęstość zaludnienia: 76 osób/km2
Powierzchnia: 56 594 km2
W Chorwacji byliśmy już chyba wszyscy. Nie ma się co dziwić- piękna pogoda to pewniak, a woda w morzu nie jest za zimna. Ceny nie są wygórowane, więc dwutygodniowe wakacje wychodzą nawet taniej niż nad naszym polskim morzem. Można się tu dostać na wiele sposobów- autokarem, samolotem, ale chyba większość wybiera własny samochód. Jest to najwygodniejsza opcja. Jedyny minus to odległość i kilkanaście godzin drogi, ale i to możemy sobie urozmaicić robiąc po drodze przystanek na przykład w Wiedniu lub na Słowenii.
Poniżej przedstawiam wam listę moich ulubionych miejsc, które musicie odwiedzić w czasie wizyty na Bałkanach.
Omiš
Omiš to piękne miasteczko i port położone pomiędzy Splitem (ok. 20 km na południe), a Makarską. Znajduje się tu ujście rzeki Cetina.
Ujście Cetiny
Kanion Cetiny
Rzeka i jej kanion oferuje turystom wiele atrakcji, m. in. rafting, kajakarstwo górskie, przejażdżki motorówką, czy canyoning. Tutejsze biura podróży są wyspecjalizowane w organizacji wycieczek pełnych atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli tylko wasz portfel na to pozwoli, możecie spróbować wszystkiego.
Rafting na Cetinie
Są tu także góry. Góry Dynarskie. W pełni sezonu ciężko mówić o górskich wędrówkach ze względu na upał. Nie jest to niemożliwe, ale łatwo nie jest. No i trzeba pamiętać o zapasie wody! Niedaleko centrum można spotkać niestrudzonych wspinaczy. Bez problemu można się z nimi dogadać i także spróbować swoich sił.
Góry Dynarskie niedaleko Omiša
Omiš był kiedyś mekką piratów. Ponoć tutejsi byli jednymi z najgroźniejszych na całym Morzu Śródziemnym. Corocznie (w połowie sierpnia) odbywa się tu rekonstrukcja bitwy piratów, który przypomina turystom o pirackiej przeszłości tego miejsca. Poza tym w lipcu i w sierpniu organizowanych jest wiele wydarzeń w ramach "wieczorów pirackich".
Największa plaża znajduje się w południowej części miasteczka. Ma ona ok. 700 m długości, znajduje się tu boisko do siatkówki, atrakcje dla dzieciaków i knajpki. W ciągu dnia można skorzystać na przykład z przejażdżki na wielkim bananie za motorówką.
Po dniu spędzonym na plaży warto wybrać się na starówkę, która wieczorami pięknie się prezentuje. Jest tu dużo knajp, kawiarni i oczywiście sklepów z pamiątkami. W jednej z karczm serwują moje ulubione danie: Papaline, czyli małe rybki smażone jak frytki. Do tego podawana jest micha pomidorów i kruh (tutejszy chleb). Palce lizać!
Po obiedzie obowiązkowo trzeba wejść na średniowieczną Twierdzę Mirabella, skąd można podziwiać panoramę miasteczka. Później można przysiąść na drinka w jednej z klimatycznych knajpek gdzie często jest grana muzyka na żywo. A jeśli znajdziecie się w tym miejscu po sezonie, macie duże szanse na poznanie lokalnych mieszkańców, którzy są bardzo gościnni i opowiadają niesamowite historie!
Znajduje się tu także mały targ, gdzie prawie przez całą dobę można kupić świeże owoce.
Wąskie uliczki na starówce
Niechlubna pamiątka po Polakach
Biokovo
Wyspa Brač
To masyw górski położony w środkowej części Dalmacji. Jego najwyższym szczytem jest Góra św. Jerzego- Sveti Jure (1762 m n.p.m.). Na jego szczycie znajduje się wieża telewizyjna. Prowadzi tu wiele szlaków turystycznych oraz droga asfaltowa, którą można wjechać samochodem na sam szczyt. Wiele osób wjeżdża na szczyt rowerami.
Droga na Górę św. Jerzego
Widok z Góry św. Jerzego (fot. Bekon)
W okolicy można spotkać wiele gatunków zwierząt, m.in. łasice, kuny, muflony, dzikie świnie, salamandry, jeże i konie.
Znajduje się tu (w miejscowości Bol) niesamowita (i często zatłoczona), uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie, plaża- Zlatni Rat (Złoty Przylądek, Złoty Róg). Zmienia ona kształt w zależności od kierunku wiatru. Jeśli spędzacie wakacje na stałym lądzie, możecie się tu dostać promem ze Splitu lub statkiem wycieczkowym z Omiša. Polecam tą drugą opcję- kilkugodzinną wycieczkę. Podczas rejsu odbywa się degustacja tutejszych win oraz serwowany jest obiad (rybka- pychozja!). Podczas jedzenia uważajcie na mewy, które też rybką nie pogardzą i czasem lądują w talerzu...
Mewa polująca na twój obiad
Widok ze statku na stały ląd
Latarnia na Wyspie Brač
Bol
Wyspa Krk
Wyspa Krk
To największa, najbardziej wysunięta na północ i najbardziej zróżnicowana wyspa na Morzu Adriatyckim.
Wyspa Krk
Omišalj
Opuszczony Hotel Učka
Baška
Miasteczko jest jednym z najstarszych na wyspie, pochodzi z III wieku. Zostało zbudowane na skale na wysokości około 80 m n.p.m. Rozciąga się stąd widok na zatokę Kvarner.
Znajduje się tu między innymi opuszczony Hotel Učka.
Opuszczony Hotel Učka
Rudine
To mała wioska w północno- wschodniej części wyspy Krk. Jej największą atrakcją jest niewielka (110 m długości), znajdująca się na obrzeżach Jaskinia Biserujka. Została ona udostępniona dla turystów w 1998 roku. Jaskinia powstała około 16 tysięcy lat temu w wyniku drążenia skał przez wodę, dzięki czemu można tu podziwiać wiele form naciekowych, takich jak stalaktyty, stalagmity, kolumny, czy draperie. We wnętrzu panuje stała temperatura 15ºC. Według tutejszych legend został tu odnaleziony skarb ukryty przed wiekami przez piratów.
Jaskinia Biserujka (fot. Isia)
Baška
To jeden z najbardziej znanych nadmorskich kurortów na wyspie. Znajdują się przepiękne plaże, wiele zabytków i charakterystyczna architektura.
Plaża w miejscowości Baška
Dubrovnik
Tutejsza kuchnia, architektura, wiele zabytków i bogate życie nocne przyciąga tłumy turystów z całego świata. Stare miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Widok na Dubrovnik
Plitvice - Park Narodowy Jezior Plitwickich
To przystanek obowiązkowy w drodze do lub z chorwackiego wybrzeża!
Tutaj kręcono część scen do filmu o Winnetou. Park Narodowy jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Znajduje się tutaj 16 jezior połączonych ze sobą licznymi wodospadami (jest ich ponad 90!). Powierzchnia parku to 29 500 ha.
Na terenie parku jest wyznaczonych kilkanaście tras, którymi można się poruszać. Ścieżki są o różnym stopniu trudności i o różnej długości, częściowo prowadzą drewnianymi kładkami. Niektóre odcinki można pokonać busikami lub małymi statkami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz